Çocuk Beslenmesi

Çocuklarda Dikkati Arttıran Beslenme Önerileri

cocuklarda-dikkati-arttiran-besinler

Her şeyden önce çocuklarda dikkat kaybı neden oluşur bunu bilmemiz gerekmektedir. Teknoloji çağında olmamızın dezavantajlarından biri çocuklara verdiği kötü alışkanlıklardır. Küçük yaştan itibaren bazen gülmesi için, bazen oyalanması için ellerine verdiğimiz telefonlar, tabletler belli bir zamandan sonra onların olmazsa olmazları oluyor. Bir süre sonra oynadıkları oyunların etkisinde kalıp hiç gerçek hayatla iletişime geçmek istemiyorlar. Bir zamanlar seve seve verdiğimiz telefonları, tabletleri artık ellerinden almak zorlaşmış durumdadır.

Sonuç olarak sanal dünyaya kapılarını açan çocuklar gerçek hayatta dikkat dağınıklığına maruz kalıyorlar. Bu durumda okul hayatına giren çocuklarda dikkat dağınıklığına sebep oluyor. Derslerde başarısızlık ve ilgisizlik ortaya çıkıyor. Bu konuda anne – babaların daha dikkatli ve kurallı davranmaları gereklidir. Eğer tamamen uzaklaştıramıyorsanız saat verip fazlasına müsaade etmemelisiniz. Bu davranışınız tamamen onların iyiliği içindir.

Beslenme Alışkanlığı 

Öncelikle beslenme düzeninin mutlaka olması gerekmektedir. Öğünler atlanmamalı ve öğünlerde sebzeler ve yağsız kırmızı et, ara öğünlerde atıştırmalık olarak meyveler, kuru yemişler tercih edilmelidir.

Çinko

Beynimizin verimli çalışmasında büyük bir önemi vardır. Sinir sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Tahin, kabak çekirdeği, yer fıstığı gibi besinlerde bulunur.

Omega 3 Önemli

Omega 3 yağ asidi içeren besinlerin vücuda birçok faydası vardır. Dikkat dağınıklığı olan çocuklar için de büyük bir fayda gösterecektir. Omega 3 balık grubundaki yiyecekleri içerir. Ton balığı, alabalık, sardalye gibi balıklarda bolca omega 3 bulunur. Çocukların balık tüketmesi onların birçok konuda daha iyi gelişmesini sağlar. Eğer çocuğunuz balık yiyemiyorsa eczanelerde satılan balık yağlarından da alabilirsiniz.

Uzak Durulması Gerekenler

Aslında ambalajlı olan tüm yiyeceklerin zararları vardır. Glutamat (Çin tuzu) birçok ambalajlı yiyeceklerde bulunmaktadır. Glutamat tadı olmayan veya tadı kötü olan yiyecekleri bile lezzetli hissettirip alışkanlık yapar. Vücuda ve beyine büyük zararlar verir. Büyükler de bile zarar gösterirken çocukların nasıl etkileneceğinin bilincinde olmak gerekir. Çocuklar bu tür yiyeceklerden olabildiğinde uzak tutulmalıdır. Asitli içecekler aşırı şekerli olduğu için tüketilmemelidir. Dikkat dağınıklığı olan çocukların beslenme alışkanlıklarının düzenli olmaması gelecekteki hayatlarını önemli ölçüde etkileyecektir.

 

Yorum Yap