Çocuk Sağlığı

Çocuklarda Diş Çıkarma

Cocuklarda-Dis-Cikarma-1

Çocuklarda diş çıkarma, çocuğun 0-2 yaş döneminin en şiddetli bölümleri arasında gösterilebilir. Damakları yarılmaya başlayan ve dişi çıkan çocuk huzursuzluk yaratabilir ve duyduğu rahatsızlıktan dolayı uyku problemleri yaşayabilir. Bu da çocuğun ebeveynlerini yoran ve çoğu zaman kendilerine işkence gibi gelen bir durumdur. Ancak belirli öneriler ışığında diş çıkarma dönemi mümkün olduğunca en kısa sürede ve en kolay şekilde atlatılabilmektedir. Çocuklarda diş çıkarma, çok aşamalı bir süreçtir. Yetişkinliğe erene kadar bireyde 32 diş çıktığı gözlemlenir. Sağlıklı bir insanın sahip olması gereken 32 diş, çocuğun ortalama bir yaşlarında ön dişlerinin çıkması ile başlar. 20’lik dişlerin çıkmasıyla da tamamlanır. Bununla birlikte, çocukların dişlerinin çıkması çoğu zaman yetişkinlerin dişlerinin çıkmasından daha sancılıdır.

Çocuklarda Diş Çıkarma Dönemi Nasıl Kolay Atlatılır?

Çocuklarda diş çıkarma dönemi, her çocukta farklı şekilde işlemektedir. Kimi çocuklar için diş çıkarma, ağrısız, sancısız ve hızlı bir şekilde yaşanabilirken, çoğu çocukta diş çıkarırken ciddi bir rahatsızlık duyma sorunu yaşanabilir. Diş çıkarma dönemlerinde çocuk huzursuz olabilir ve ebeveynlerine zorluk çıkarabilir. Bu durum doktorunuzun da önerisi ile kolayca atlatılabilir. Çocuğun diş çıkarmasına yardımcı olmak için ona verebileceğiniz en büyük hediye hiç kuşkusuz ki bir diş kaşıyıcı olacaktır. Çocuklarda diş çıkarma dönemini kolaylaştıran bu diş kaşıyıcılar, çocuğun damaklarını aşındırmakta, buradan dişlerin kolayca çıkmasına yardımcı olmaktadır.

Çocuklarda Diş Çıkarma Döneminde Ebeveynler Ne Yapmalı?

Çocuklarda diş çıkarma döneminde anne ve babaların da yüklenmesi gereken sorumluluklar vardır. Anne ve baba çocukları diş çıkarırken ona destek olabilir, böylelikle çocuk, o andan itibaren yalnız olmadığının farkında olabilir. Çocukların diş çıkarırken, ebeveynlerine zorluk çıkarması, hissettikleri o rahatsızlık duygusundan kaynaklanmaktadır. Anne ve baba çocuklarda diş çıkarma dönemi süresince çocuğun dişlerini kaşıyabileceği oyuncaklarla eğlenmesini sağlayabilir, diş çıkarırken ateşi çıkan çocuk için rahatlatıcı ve ateş düşürücü şurupları doktor önerisi ile hazırlamak da anne ve babanın üzerine düşen sorumluluklar arasında bulunmaktadır. Çocuğu bulunan kişilerin, diş çıkarma ile ilgili problemleri doktor önerisi ile aşmaları gerekmektedir.

2 Yorum

  • benim kızım henüz 8 aylık dişleri çıkmaya başladı ama çok ateşleniyor ve bir şey yemiyor ne yapmam lazım

  • Diş çıkarma dönemlerinde her bebeğin yaşadığı sorunlarla karşı karşıyasınız, bu durum ebeveynler için zor olsa da dişlerin tamamı ile çıkana kadar ateşlenme, iştahsızlık meydana gelir.

    Eczaneye giderek bebekler için diş kaşıyıcı derseniz size plastik bir oyuncak verir, bebeklerin çok haz aldığı damak patlatmada yardımcı bir üründür. İşinize yarayabilir, geçmiş olsun sağlıklı günler dilerim.

Yorum Yap