Bebek Bakımı Çocuk Sağlığı

Çocukları Güneşten Nasıl Korumalıyız?

cocuklari-gunesten-nasil-korumaliyiz

Geçmişte güneşlenmenin insan sağlığına olumlu etkileri olduğu düşünülüyordu. Fakat günümüzde yapılan araştırmalardan elde edilen veriler, güneşin deri kanserine ve hatta erken deri yaşlanması gibi olumsuzluklara yol açtığını göstermiştir. Öncelikle aşağıda belirtilen korunma yollarını çocuğunuza öğretmeniz büyük önem taşımaktadır.

En az 15 faktörlü güneş koruyucusu kullanmalısınız.

  • Gün ortasında gölge yerleri tercih ediniz.
  • Şapka kullanılmalı.

Nelerden Kaçınmalıyım?

Gün ortasında güneşte kalmamaya özen gösteriniz. Çünkü gün ortası güneş ışınlarının en şiddetli olduğu saatlerdir. Açık hava aktiviteleri için en ideal saatler 10.00 öncesi veya 16.00 sonrasıdır. Uzun süre direk güneş ışığına maruz kalmayınız. Özellikle gölgenize dikkat ediniz. Gölgeniz boyunuzdan kısa ise gölge yerleri tercih ediniz. Güneşe ışınlarına maruz kaldığınız süreye dikkat edin. Eğer açık tenli biriyseniz, güneşte yanmanız sadece 15 dakika sürer. Yaşadığınız yer ya da tatildeyseniz bulunduğunuz bölge hakkında bilinçlenmelisiniz. Ekvatora yaklaştıkça güneş ışınlarına maruz kalma ihtimaliniz yükselir. Su, beyaz kum ile güneş ışınlarının yansıması artar.

Güneş Ne Gibi Hasarlar Verir?

Güneşten yeryüzüne ulaşan ultraviyole ışığı deriye girdiği zaman, deri hücrelerinde çeşitli hasarlara yol açabilir. Bunların bir kısmı gözle görülebilirdir. Ancak görünmeyen ciddi hasarlara da sebep olabilir.

Gözle görülebilen hasarların başında güneş yanıkları gelmektedir. Yanıklar genelde güneşe maruz kaldıktan birkaç saat sonra ortaya çıkarlar. Bu kişilerde bronzlaşmaya sebep olur. Eğer kişi açık tenli ise çillenme meydana gelebilir. Bu çiller kişinin güneşten zarar gördüğü ve korunması gerektiğinin bir göstergesi niteliğindedir. Ultraviyole ışınlarının kişiye verdiği görünmeyen zararların bir kısmı onarılabilirken, bir kısmı yıllar geçtikçe üst üste eklenir. Bu durum sonraki yıllarda deri kırışıklıklarına, erken yaşlanmaya ve hatta deri kanserine sebep olabilir.

Güneşten Korunmaya Ne Zaman Başlamalıyız?

Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmaya bebeklik döneminden itibaren başlanmalıdır. Maruz kalınan güneş ışığının çoğu yaşamın ilk 18 yılında alınır. Bu sebeple çocukların güneşten korunması için hassas davranılmalıdır.

 

Yorum Yap