Gebelik Dönemleri

Dengeli Hamilelik Beslenmesi

hamilelikte-tuketilmesi-gereken-besinler

Gebelik oluşumundan itibaren anne vücudunda hormonların seviyesinde yükselmeler başlar. Bu yükselmeler anne adayında bulantı, kusma, sindirim problemleri gibi rahatsızlıkları ortaya çıkarır. Gebeliğin ilk 3 ayında beslenmeden çok genetik yapı embriyonun gelişmesinde etkilidir. Fakat 3 aydan sonra yediğimiz besinler bebeğin gelişmesine katkıda bulunacaktır.

Gebelikte İlk 3 Ay

Gebeliğin ilk 3 ayında yağsız, baharatsız hafif yiyecekler az az fakat sık bir şekilde tüketilmelidir. Bu kusma, bulantı gibi şikayetlerin azalmasında oldukça faydalı olacaktır. Anne adayı bu dönemde istediğini tüketebilir ancak yemek için zorlanmamalıdır. Çünkü annenin beslenmesi bebeği bu dönemde etkilemeyeceği gibi anne adayının bulantılarının artmasına sebep olur. Yine bu dönemde anne et, balık, süt, yumurta tüketebilir. Ancak bunlara karşı bulantı, isteksizlik varsa yemesi konusunda zorlanmamalıdır.

  1. Aydan Sonraki Beslenme

Gebeliğin 3. ayından sonra hem anne için hormon düzeyleri sabitlenmiş olur hem de anne psikolojik ve fiziksel açıdan rahatlar. Bu dönemden doğuma kadar beslenmeye bebek de dahil olur. Bu nedenle 3. aydan doğuma kadar ki süreçte beslenmemizi belli bir program ve düzen içinde tutmalıyız.

Günlük Diyet Programı

Günlük olarak hem annenin hem de bebeğin ihtiyacı olduğu mineral ve vitamini alabileceği bir program yapılmalıdır. Bu programın içinde kalsiyum ve protein açısından zengin olan süt ve süt ürünleri bulunmalıdır. Bunun yanında meyve sebze tüketimi de vitamin ve mineral açısından destekleyici olacaktır.

Diyet Esnasında Su Tüketimi

Besinler kadar su da anne ve bebek için büyük önem arz etmektedir. Bunun yanında soda ve maden suyu da yoğun mineral içerdiğinden tüketilmesi oldukça faydalı olacaktır. Günde en az 2 litre su tüketilmesi hem sizin hem de bebeğinizin optimal su ihtiyacını karşılamaya yeterlidir. Bunun yanında asitli ve gazlı içecekler midede ağrı yapacağından çok sık tüketilmemelidir.

 

Yorum Yap