Çocuk Psikolojisi

Ergenlik Dönemi Psikolojisi

Ergenlik-Donemi-Psikolojisi

Ergenlik dönemi psikolojisi, çocuğun çevresindeki insanlar iletişim kurmayı tam olarak kavradığı ve kendini ifade edebilmeyi başardığı döneme verilen isimdir. Bu dönemde çocuklarda fiziki ve ruhani birçok değişik görülebilir. Bu dönemde çocuğun ruhsal değişimleri, ya da meydana gelen sancılar psikoloji biliminin üzerinde durduğu ana konulardan birisini oluşturur. Ergenlik dönemi psikolojisi, anne ve babaların zaman zaman çocuklarını anlamak ve onlarla iletişim kurmakta zorlandığı bir dönemdir. Ancak belirli öneriler ve doğru yönlendirmeler sayesinde bu sorunun önüne geçilmesi, ergenlik döneminin mümkün olduğu kadar kısa süre içerisinde en az sancı ile atlatılması mümkündür.

Ergenlik Dönemi Psikolojisi Nasıl İfade Edilir?

Ergenlik dönemi psikolojisi, asla hafife alınmaması gereken, çocuğun kendini yeteri kadar ifade edemediğini ya da özellikle birinci derece yakınları tarafından anlaşılmadığını düşündüğünü dönemde çok yanlış kararlar almasına sebep olabilen dönemdir. Bu yüzden bu dönemde çocuk doğru şekilde yönlendirilmeli, sevildiği ve çevresi tarafından önemsendiği hissetmelidir. Ergenlik dönemi belirli bölümlere ayrılmış, ergenliğin tam olarak bitmesi 20 ila 22 yaşlarına kadar sürebilmektedir. Ergenlik dönemi psikolojisi, halk arasında tabir edilen ‘dünyanın ergenin kendi etrafında dönmesi’ ya da ‘ergenin kendisini dünyanın merkezinde sanması’ olarak adlandırılabilir. Bu dönemde ergen, sorumluluk almayı reddedebilir, ailesini ya da arkadaşlarını küçümseyici hal ve hareketler içerisine girebilir. Kimlik oluşumunun tamamlanması ile birlikte, karşı cinse güzel görünmek adına sağlıklı olmayan yaşam tarzını benimseyebilir.

Ergenlik Dönemi Psikolojisi ile Nasıl Mücadele Edilir?

Ergenlik dönemi psikolojisi, ebeveynlerin ergeni anladıklarını ve onu sevdiklerini dile getiren söz ve yaklaşımlarla mümkün olduğunca en kısa sürede ce en hafif sancıda aşılabilir. Bu dönemde anne ve baba çocuğunu çok iyi takip etmeli, onu tanımalı ve çocuğunun sağlıksız bir yaşam biçimini seçmesine engel olmalıdır. Düzgün şekilde takip edilmediğinde çocukların bu dönemde kötü alışkanlıklara yakalanabildiği görülmüştür. Dolayısı ile ergenlik dönemi psikolojisi, psikolojinin üzerinde en çok durduğu konuların başında gelmektedir. Anne ve baba çocuk ile etkin bir iletişim kurduğunu düşünmüyorsa, bu durumda mutlaka bir uzmandan destek alınması gerekmektedir.

Yorum Yap