Gebelik Dönemleri

Gebelikte Şeker Yüklemesi

Şeker hastalığı kandaki şeker seviyesinin yüksekliğinden kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Kadınlarında bazılarında gebelik önce diyabet olabiliyor. Bazı kadınlar ise gebelik sonra şeker hastalığına maruz kalabiliyor. Gebelikte olan şeker hastalığı 24. ve 28. haftalarda yapılan şeker yüklemesinin sonucunda yapılan test göre belli oluyor. Ama ailesinde şeker hastalığı olan kişilerin, önceki gebeliğinde şeker konusunda problem yaşayanları, bilinmeyen nedenden bebek kayıpları yaşayanların daha fazla dikkat etmesi gerekiyor.

Gebelik boyunca fetüsün ihtiyaçlarının sağlanması için gebede bazı hormonal değişiklikler oluyor. Genel sağlık seviyesinde bir problem olmayan gebeler için bu durum normal olsa da bazı anne adayları için hormonal değişiklikler sıkıntılı bir durum yaratıyor.

Gebelik döneminde bebeğin şeker ihtiyacı için anne adayında insülin direnci oluşuyor. Fetüsün daha sağlıklı gelişimi için plasentadan gelen HPL hormonu, fetüse şeker gitmesi için, kan şekerini düşüren etkiyi durduruyor. Bundan dolayı genellikle hiperglisemi eğilimi ortaya çıkıyor. Gebeler özellikle 24. haftadan sonra diyabetik bir duruma gelebiliyor.

Şeker Yükleme Testiyle Teşhis

Özellikle test 24. haftadan sonra yapılıyor olsa da riskli gruptaki anne adayları gebelik başından beri şeker durumuna dikkat etmeleri gerekiyor. Risk grubundakilerde şeker yüklemesi daha erken olmakla beraber bazen belirli periyotlarla tekrar etmesi gerekiyor. Yapılan şeker yüklemesi testi neticesinde gerekli görülen gebeler için her yüklemeden sonra durumu öğrenmek için tekrar test yapılmalıdır.

Şeker Yükleme Testi Nasıl Yapılır?

Şeker yükleme testi için gebeye 50 ml kadar glikoz takviye edilir. Takviyeden ortalama 1 saat sonra kandaki şeker seviyesini ölçmek için test yapılıyor. Bu rest sonucunda şeker seviyesi 140 ml altındaysa gebede gebelik şekeri problemi yoktur. Eğer bunun üzerinde ise 3 saat sonra bu kez gebeye 100 ml glikoz veriliyor. Bundan sonra kesin olarak anne de gebelik şekeri olup olmadığı ortaya çıkıyor. Gebe bu testlerden sonra asla fiziksel olarak onu yoracak hareketler yapmamalı ve yemek yememelidir. Aksi halde testler daha farklı sonuçlar çıkarabiliyor. Şeker hastalığı gebelerde genelde %6 gibi bir oranla kendisini gösteriyor. Zamanında yapılan takviyelerle hamilelik sağlıklı bir şekilde sona eriyor.

Yorum Yap