Gebelik Dönemleri

Hamilelerin Tüketmesi Gereken Besinler

hamilelikte-tuketilmesi-gereken-besinler

Hamile beslenmesi son derece büyük bir önem taşır. Hamilelik sırasında oldukça yoğun olarak vitamin, mineral ve protein içeren gıdalar tüketilmesi gerekir. Tüketilen gıdaların son derece büyük önemi vardır. Yeteri kadar besin tüketmek, su tüketmek gereken vitamin protein ve demir eksikliklerini gidermek gereklidir.

Hamilelikte Tüketilmesi Gereken Besinler Nelerdir?

​​​​​​Hamilelik döneminde tüketilmesi gereken belli başlı besin kaynakları vardır.

Kalsiyum; Hamilelik sürecinde kalsiyum değeri yüksek olan besinler daha ön planda tutulmalıdır. Kalsiyum değerleri son derece büyük önem taşımaktadır ve yeteri kadar alınması gerekmektedir. Kalsiyum değeri yüksek olan besinler tercih edilerek kemiklerde ve dişlerde daha güçlü bir yapı sağlanmalıdır. Süt, peynir ve kereviz tüketmek bu açıdan çok büyük bir önem taşır.

Protein; Vücut direncini koruyan ve olmazsa olmazlardan olan protein değerleri, hamilelik sürecinde de büyük önemli bir yere sahiptir. Bu yüzden bol bol et, balık ve yumurta ürünleri tüketmek ve yeterince beslenmek protein değerlerinin yükselmesini sağlamaktadır.

Vitamin C; Pek çok sebze ve meyve c vitamini taşır. Hamilelik döneminde c vitamini taşıyan sebze ve meyveleri tüketmek sağlıklı bir hamilelik süreci için gereklidir.

Demir; Hamile bayanların vücut direnci ve sağlıklı beslenmesi için bir diğer önemli unsur demir takviyesidir. Pekmez ve pek çok baklagil demir oranı içerdiği için hamilelik döneminde tercih edilmelidir.

Folik asit; Folik asit içeren besinler ıspanak, semiz otu ve brokoli tüketmek gereklidir. Bu besinler az pişirme usulü ile tüketilmelidir.

Lif; Zengin besin kaynaklarına sahip olan pek çok besin lif özelliği taşır. Pek çok kuruyemiş, portakal ve greyfurt tüketmek lif dengesini korur.

Hamilelik sürecinde bebek ve anne için gereken besin kaynakları içerikleri ve besin değerleri ile büyük önem taşır.

Yorum Yap