Gebelik Dönemleri

Hamilelikte Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

hamilelikte-balik-yagi

Balık Yağı Nedir? Balık Yağı Ne İşe Yarar?

Balık yağının her şeye faydalı olduğu düşünülüyor. Kalbinize iyi gelmek ile birlikte havadaki kirlerden uzaklaştırır. Ayrıca bebeklik gelişiminden itibaren büyüme hormonlarında gelişim sağlanır. Boy uzaması ve büyüme gibi konularda yardımcı vitaminlerdendir. Özellikle ergenlik çağında birçok doktorun tavsiyesiyle çocuklarda kullanmaktadır. Aynı zamanda beyin gelişimini de destekler.

Balık yağının, herhangi bir yan etkisi yoktur. Üç tarafı denizlerle çevirili olan bir ülke olmamıza rağmen balık tüketimimiz maalesef gelişmiş ülkelerde olan düzeyde değildir. Bir Norveç’te yıllık balık tüketimiyle Türkiye’de olan balık tüketimi aynı değildir. Tabii bunda balık fiyatlarının önemi de büyük. Kış aylarında daha uygun olan balık fiyatları her mevsim aynı oranda seyretmediği için tüketici de fazla tercih etmiyor. Balık yiyemeyince doğal olarak hamileler ve çocuklar da balık yağı vitaminini kullanıyor.

Hamilelikte Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Hamile bayanların özellikle bu dönemde kullandıkları süt, bal, yumurta ve meyve gibi yiyeceklerin yanında takviye besin almaları gerekiyor. Son dönemlerde birçok hamile bayanın aldığı balık yağı dikkat çekiyor. Balık yağı bebeklerin anne karnında kilo almasını sağlarken, beyin ve göz gelişiminde de ön plana çıkıyor.

Bebek doğduktan sonra büyüme çağı bitene kadar belli aralıklarla balık yağının alınması bebek açısından olumlu sonuç doğuruyor. Bunların en başında boy uzamasına ve eğer zayıfsa iştah açıklığına, kilo alımına neden olabiliyor. Tabii her çocuk balık yağını içmek istemiyor olabilir. Bunun kapsül şeklinde eczanelerde satılanları da mevcut. Sıvı bir şekilde alındığında mide bulantısına sebep olanlar için kapsül şeklinde alınması daha uygun olacaktır. Fakat doktor tavsiyesine göre belli oranlarda alınmalıdır. Unutulmamalı ki her yaş seviyesi için oranlar değişebilmektedir. Vücuda her şeyin fazla alınımının sakıncalı olduğu da unutulmamalıdır.

 

Yorum Yap