Gebelik Dönemleri

Hamilelikte Kazalar ve Yaralanmalar

hamilelikte-kazalar-ve-yaralanmalar

Hamilelik yaklaşık dokuz ay on günlük bir süreçten oluşmaktadır. Bu süreçte anne adayları oldukça heyecanlı oldukça da endişeli dönemler geçirebilmektedirler. Hamileliğin doğal seyrinin devamı esnasında çeşitli fiziksel ve kimyasal faktörler bebeğin ve hamileliğin gidişatını değiştirebilir. Bu gibi tehlikeli ajanları öncelikle bilmekte ve uzak durmakta fayda var.

Hamilelikte Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Hamilelikte kazalar ve yaralanmalar hemen hemen her anne adayının başına gelmekle birlikte çeşitli olumsuz sonuçlara da neden olabilmektedir. Hamilelikte denge kaybı, düşme, trafik kazası ve ev işlerinde meydana gelen yaralanmalar bunlara örnektir. Özellikle trafik kazaları hamilelikte kazalar ve yaralanmaların en önemlisidir. Emniyet kemeri ve dikkatli araç sürme gibi kurallara uyulmadığında çeşitli kazalar ve kötü sonuçlar gerçekleşebilir. Yine anne adayı kendini düşmeye bağlı kırık ve yumuşak doku zedelenmelerinden korumalıdır. Hamilelik esnasında kötü etki yapmayacağı düşünülerek içilen ilaçlar da hem anneye hem bebeğe çok fazla zararlar verebilmektedir. Bu nedenle güvenli ve akılcı ilaç kullanımı konusunda hekim yönlendirmesi olmadan anne adayları ilaç kullanmamalıdır. Çeşitli böcek ve arı sokmaları, yılan sokması gibi durumlar yine hamilelikte kazalar ve yaralanmalara örnektir. Bu gibi durumlarda anne adayı böcek zehri ulaşmadan önce acilen hastaneye başvurmalıdır. Ev kazalarında ise anne adaylarının küçük çapta ilk yardım bilgilerine hakim olması bazı durumlarda hayat kurtarıcı olabilir ancak sertifika olmadan başka yaralanmış anne adaylarına yardım edilemeyeceği de bilinmelidir.

Hamilelikte Kazalar ve Yaralanmalarda Yapılması Gerekenler

Hamilelikte kazalar ve yaralanmalarda yukarıda da bahsedildiği gibi küçük kurtarıcı önlemleri bilmesi gerekir. Hatta anne ve bebeğin hayatı tehlikeye girdiğinde üçüncü bir kişinin de ilk yardım bilmesi ve müdahale etmesi gerekir. Ancak bu kişilerin de sertifikalı ve eğitim almış kişiler olması gerekmektedir. Tek başınıza açık alanlarda gezmekten ve fazla sıcaktan da kaçınmanız gerektiğini unutmayınız.

Yorum Yap