Gebelik Dönemleri

Suni Sancı İle Doğum

suni-sanci-ile-dogum

Sezaryen doğum ve normal doğum birbiriyle hep karşılaştırılmış, hangisinin daha sağlıklı olduğu tartışılmıştır. Uzmanlar hamilelik döneminde sezaryen yapmayı gerektirecek bir durum yoksa normal doğumu öneriyor. Fakat normal doğum yapmak isteyen anne adayları 9 aylık sürenin dolmasına rağmen doğumu gerçekleştiremiyor. Bu noktada da akla suni sancı ile doğum geliyor.

Suni Sancı Nedir?

Doğum eyleminin başlaması oksitosin denilen hormon aracılığıyla olur. Gebeliğin normal süresi dolduğunda oksitosin kendiliğinden salınır ve rahim kasılması gerçekleşir. Doğum eyleminin süresinin kısaltılması için serum içinde suni yolla oksitosin verilmesine suni sancı denir.

Suni Sancıya Hangi Durumlarda Başvurulabilir?

Bu yöntemle doğum bebeğin beklenen doğum tarihi geldiği fakat doğumun gerçekleşmediği zamanlarda kullanılır. Annenin güçsüzlüğü, doğum süresine dayanamayacak sağlık sorunlarının olduğu durumlarda kısa sürede doğum yapabilmesi için sıklıkla başvurulan bir doğum yöntemidir.

Suni Sancı İle Doğum Nasıl Gerçekleşir?

Düşük miktarlardaki oksitosin hormonu serum içine konarak sulandırılmak suretiyle damar içine uygulanır. İnfüzyon pompası ile verilmesi tavsiye edilir. Başlamadan önce hamile kişiyi kardiotografi denen monitöre bağlayıp tüm süreç boyunca rahim kasılmalarını ve bebeğin kalp atışları takip edilir.

Uygulama Esnasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Hasta monitöre bağlanmış olmalı, dozlar 15- 20 dakikada bir kontrollü olarak arttırılmalı, ağrısız bir doğum için epidural katater sancılar başlamadan takılmış olsa bile kataterden ilaç verilmesi etkili ağrılar başlayana kadar ertelenmelidir.

Suni Sancının Riskleri

Her doğumda küçük de olsa bir risk olabileceğini söyleyen doktorlar suni sancıyla yapılan doğumda da riskler olduğunu söylüyor. Risklerden bir tanesi rahimin aşırı kasılması durumudur. Bebeğin hayatı tehlikeye girebilir. Ama infüzyon pompası yöntemiyle ve azar azar verilen sancılarda bu ihtimal az görülür. Bir diğer az görülen ihtimal ise rahim yırtılmasıdır. Başka bir ender görülen risk; fazla suni sancı verilmesiyle oluşan su zehirlenmesidir.

Hangi Durumlarda Suni Sancı Uygulanmamalıdır?

Suni sancı ile doğum yapacak bir hastanın normal doğum yapmasında bir sakınca olmaması gerekir. Bebeğin geliş anomalileri, baş pelvis uygunsuzluğu, önceden geçirilmiş rahim ameliyatları gibi durumlarda suni sancı yöntemine başvurulmadan direkt sezaryenle doğum yapılmalıdır.

Suni Sancı İle Doğum Ne Kadar Güvenilir?

Oksitosin uygulaması tıpta yeni bir uygulama değildir. Uzun yıllardır uygulanmaktadır. Genel olarak kurallarına uygun ve profesyonel doktorlar tarafından yapıldığında gayet güvenlidir.

İsteğe Bağlı mı Yoksa Tıbbi Gereklilik Mi?

Bir anne adayı normal doğumu daha kısa sürede yapmak istediği zamanlarda değil kesinlikle tıbbi bir gereklilik olduğunda kullanılır.

 

Yorum Yap